A múltkori posztban megírtam, miért lett épp egy ROYAL írógép a halakjelleme.blog "címerállata". Azt is említettem talán, hogy kellene egy ilyen masinát keríteni, mert időközben beleszerettem.
Aki szokott a neten böngészni, és van benne némi hajlam egy-egy tárgy történetének a mélyebb megismerésére, annak ismerős lehet az, amin én átmentem az elmúlt napokban.
Elsőként kiderítettem, hogy a választott írógép mi is pontosan. (Ezt írtam is már a múltkor.) Aztán jött az, hogy megnéztem, milyen a felhozatal a típusból, mennyiért és milyen állapotúakat lehet venni. A szórás persze elég nagy volt, plusz ugye a hirdetések képein azért észrevehető volt néhány eltérés a különböző eladó gépek között. Az eladók általában nem sokat tudtak az írógépeikről, én viszont kíváncsi voltam, és elkezdtem utána járni, milyen változatok, újítások voltak a Royal #10 sorozat életében. És ez nagyon érdekes, bár igen időtrabló tevékenység tud lenni. Az ember néhány nap alatt eljut oda, hogy mondjuk egy 1919 évi, amerikai szabadalmi bejegyzést olvasgat a neten, az írógépek változtatható sortávolságáról... (Közben persze mindezt összeveti különböző adatbázisok adataival is.)
Ez alapján nagyjából már tudtam, hogy mit is árulnak az eladók. Végül is a korábbi verziókra összpontosítottam, és találtam is két eladó darabot, ráadásul mindkettő meglehetősen jó állapotban, abszolút működőképes volt. (Ne felejtsük, 80-100 éves gépekről beszélünk!)
A képen látható, hogy a gép oldalán osztott üvegablak van. Ez 1923-ig volt így, utána egy nagy üveget építettek be.

De a lényeg, hogy hazaért a gépezet. Tényleg minden működik rajta. Egy új szalag kell bele és már lehet is írni rajta a blogposztokat. Hogy a felújítással mi lesz, az még nem dőlt el, mert a gép annyira egyben van, és persze annyira eredeti, hogy talán nem is kéne komolyan hozzányúlni, csak egy tisztítás, polírozás és olajozás szükséges.
És akkor, amit erről a konkrét darabról megtudtam:
- A típusa: Royal #10
- Évjárata: 1919 (a szériaszám és a sortávolság változtathatósága alapján lőttem be). Tehát ez a korábbi, dupla üveges, 1914 és 1923 között gyártott sorozat közepéről való.
- A magyar billentyűzetek érdekesek, kíváncsi volnék, hogy vajon ezeket eleve így gyártották a New York-i gyárban, vagy az adott országok kereskedői módosították a saját piacuk igényei szerint.



Sajnos erről túl sok biztosat már nem fogunk megtudni, mindenesetre ha összeszedek egy posztnyi történelmet, rögtön megírom. Az bizonyos, hogy ezekre a régi gépekre nagyon rá lehet "kattanni". Ennek ellenére még nem tervezek írógépmúzeumot létrehozni. Intő példaként előttem van egy régi barátom példája, aki hasonló módon beleszeretett egy régi rádióba. Nála most is vagy 50-60 régi rádió fogja a port a polcokon.
Igaz, egy ilyen régi írógép sokkal szebb, mint egy rádió... És ha elkezdünk kutakodni, igen széles választékot lelhetünk. Mercedes, Underwood, Remington, Olympia, Corona... millió gyártó, rengeteg típus. És minél régebbi, annál valószínűbb, hogy működik is! Ráadásul azért az árak igazán nem magasak, különösen a gépek korához viszonyítva. Dolgozószobánkban, de akár egy modern irodában is igazán mutatós dekorációul szolgálhatnak. Különösen, hogy - mint azt a korábbi posztom két utolsó képe is bizonyítja - ezek a régi masinák igencsak szexik...
És még írni is lehet velük. Még akkor is, ha nincs villany. Döbbenet...