Lassan egy hete használom a feltelepített Ubuntu Linux rendszert. (Az előzményekről itt olvashatsz.) A rendszerrel a laptop stabillá vált, a be- és kikapcsolások gyorsan, a használat gördülékenyen zajlott. Ugyanakkor, ha túl sok mindent akartam egyszerre csinálni, előfordult, hogy a képernyőn szinte látni lehetett, hogy a gép homlokán kezdenek megjelenni az izzadság cseppek. Ez olyannyira látványos, hogy alighanem direkt így van kialakítva a rendszerben, a színes képernyő egy picit sötétebb lesz, és a színek is megfakulnak, egészen a fekete-fehér képig. Szinte látni az erőlködést. Aztán persze megy minden tovább. (A Windows esetében ugye ilyenkor jóval tovább tartott a szünet, közben tényleg semmit nem lehetett csinálni, csak várni.) Ez az erőgyűjtés a mostani rendszernél ráadásul tényleg láthatóvá teszi a folyamatot, nem hirtelen lép fel és múlik el, hanem folyamatos átmenetet látok a képernyőn.
A feltelepítéskor 1 GB RAM volt a gépben. Miután napokig nem produkált semmilyen hibát, a fent említett jelenségen kívül (ez is pont két alkalommal jött elő négy nap alatt) úgy gondoltam, annyit talán érdemes beruházni, hogy veszek a gépbe 4 GB (2x2) memóriát, mert ennyit tud kezelni, és annyira jó ajánlatot találtam, hogy rizikó nélkül megtehettem, úgy gondoltam, ha nem javít számottevően a sebességen, árában simán tovább tudom adni a két DDR2-es RAM téglácskát.
Így is történt, a csere simán lezajlott. Az első bekapcsolás (boot) még pont ugyanúgy történt mint korábban, viszont a programok megnyitása és a köztük, illetve az ablakok és asztalok közti váltás jóval flottabbul ment rögtön. Nem tudom mi az összefüggés, de a gép kikapcsolása villámgyors lett. Kattintás után kettőt pislogunk, és már meg is van. És persze a bekapcsolás is gyorsult, igazából szinte egyszerre színesednek ki az Ubuntu folyamatjelző kis pöttyei a képernyő közepén, és már készen is áll a rendszer. Gyakorlatilag pontosan az történik mindig, amit épp kérek a géptől, nincs késedelem és gondolkodás. Régen volt ilyenben részem. Szóval a memóriák maradnak.
Most jut eszembe, volt még egy érdekes momentum, mégpedig az, hogy képtelen voltam szöveget beilleszteni különböző online szerkesztőfelületekre. Tehát blogok vagy honlapok admin felületére. (Ctrl+V/C, kombinációkkal.) Itt végül is az volt az ok, hogy az én laptopom angol billentyűzetű. És a telepítéskor beállítottam a Windows esetén megszokott módon a billentyűzet kombinációkat, vagyis a bal Ctrl gomb segítségével tudtam előhívni a nyűgös ékezetes karaktereket (pl.: hosszú í betű). Igen ám, de ezzel a beállítással a Ctrl gomb teljesen elvesztette az eredeti funkcióját. Csak erre persze nem jöttem rá rögtön. Bele tellett némi fórum böngészésbe, mire megtaláltam az okot. A billentyűzet funkcióinak meg a karaktertáblának az újragondolásával ez megszűnt.
A másik érdekes tapasztalás a folyamatosan felfedezés alatt lévő Libre Office csomag. Én elég sok apró kis feliratozott képet és grafikát csinálok a facebook oldalainkra, az erre korábban használt programom persze Linux alatt már nincs meg, tehát a Libre Office megfelelőit (leginkább a Draw nevű programot) kell használnom. Amelyek nem rosszak és nem is buták, különösen azóta, mióta egy jó adag különböző fontkészletet is letöltöttem. Igaz, szokni kell a használatukat. Erre azt találtam ki, hogy kerestem a Libre Office-ből egy pendrájvról futtatható verziót, és most már ezt használom a Windows-t futtató céges gépen is. Így hamarabb átszokom, és hamarabb sajátítok el mindenféle Libre "fogást és trükköt".
Egyelőre itt tart a dolog. Továbbra is ajánlom mindenkinek a Linux modern változatait, már rég nem fapadosak, de azért még jóval takarékosabban bánnak a hellyel és az erőforrásokkal, mint a Windows oprendszerei.
Most amúgy épp az Androidos telefonom kezd ugyanúgy vacakolni mint korábban a laptopom. Ez is túl van már néhány reboot akción. El is kezdtem keresgélni a telefonra tölthető Linux verziók között, de egyelőre még inkább csak mindenféle fejlesztői verziókra bukkantam. Ha valakinek van ötlete, esetleg ossza meg. A telefon egy Defi+ amúgy, szintén nem mai versenyző, de azért nem dobnám ki, mert mechanikailag ilyen ellenálló telefonom most újban biztos nem lehetne... (Gorilla Glas kijelző, vízálló, és persze ütésálló is, és ez nálam mind tesztelve is van folyvást.)